Jdi na obsah Jdi na menu
 


Život

Daniel Landa se narodil 4. listopadu 1968 v Praze. Rodiče se rozvedli, když byl ještě dítě a on byl vychováván matkou, zatímco s otcem měl až do dospělosti spíše špatný vztah. V roce 1988 vystudoval pražskou konzervatoř v hudebně-dramatickém oboru. V roce 1990 se oženil s tehdejší studentkou režie na FAMU Mirjam Muller, se kterou má tři dcery - starší Anastázii (1998) a dvojčata Rozárii a Roxanu (2003).

Herectví

Ačkoli ho vystudoval, nikdy se mu příliš nevěnoval. Hrál například v Proč, Černých baronech, Copak je to za vojáka? a v německém seriálu "Alles ausser Mord". Po dlouhé době si zahrál menší roli Franty ve filmu Kvaska, který natočila jeho žena. Na divadelních prknech hrál například v dramatu O myších a lidech společně s Davidem Matáskem, v muzikálu Drákula, Krysař a odehrál několik představení v muzikálovém dramatu Tajemství.

Hudba

Nejpodstatnější částí Landovy osobnosti je jeho hudební tvorba. Je nejen interpretem, ale i skladatelem a textařem. V roce 1987 založil společně s hercem Davidem Matáskem kapelu Orlík, jejíž název převzali od stejnojmenné vinárny. Fungovala a koncertovala převážně v době totality. V roce 1990 vydala kapela první studiovou nahrávku Oi! a v porevolučním období tak získala značnou oblibu. Druhým a posledním albem byla Demise, po které se kapela rozešla. Kapela vyvolala a dodnes vyvolává řadu kontroverzních reakcí a aktivita v Orlíku Daniela Landu nepřestala pronásledovat.

Daniel Landa tehdy začal svou vlastní, sólovou kariéru, kterou zahájil deskou Valčík (1992) následovanou Chcíply dobrý víly (1994), Pozdrav z fronty (1997), Smrtihlav (1998), Konec (1999), Best of LANDA (2000), 9mm argumentů (2002), Neofolk (2004). Dále vydal záznamy na CD a DVD svých koncertů - Vltava Tour (2003) a Bouře (2005). Na letošní březen se plánuje vydání nového studiového alba.

O Danielu Landovi je známo, že nekoncertuje nijak rád a často, přesto od roku 2003 po desetileté přestávce několikrát vystoupil - Vltava Tour (2003), Bouře (2005), Ostravice (2007) a koncert v divadle Kalich (2007). Mezitím vystoupil v rámci činností řádu Lumen Templi na Večeru s písní Karla Kryla pro český národ (2004) v Basilice Minor svatého Petra a Pavla na Vyšehradě a charitativní Večer sjednocení (2006) v chrámu sv. Markéty na Břevnově. V dubnu a květnu se uskuteční série koncertů v ČR a SR Československo Tour 2008 k příležitosti 90. výročí založení Československé republiky.

Napsal scénickou hudbu k několika filmům a divadelním představením - Udělení milosti se zamítá (2002), Gambit (2001) a Ex Offo. Naposledy k snímku Kvaska.

Daniel Landa také napsal dva muzikály - tzv. "dirty muzikál" Krysař, který se poprvé hrál v roce 1996 v divadle Ta Fantastika. Dostal se dokonce i do Rakouska, Německa a Slovenska. V roce 2002 se objevil v nastudování divadla Kalich, kam se vrátil i v následujících letech. Druhým počinem je muzikálové drama Tajemství, které se také hrálo v divadle Kalich.

V roce 2003 přepracoval Mozartovo Requiem do rockové, nové podoby zvané Rockquiem, které se hrálo v pražském Obecním domě.

Další činnosti

Závodění

Od roku 1996 jezdil autokros, dosáhl až na 6. místo v Evropě. V roce 1998 se Landa dostal k závodění trucků, v roce 1999 byl vyhlášen nováčkem sezóny. Od roku 2001 jezdí Daniel Landa rallye v kategorii N4.

Nadace Malina

S automobilismem souvisí i Nadace Malina, kterou založil Daniel Landa s Romanem Krestou. Tato nadace se zabývá osvětou a prevencí v oblasti bezpečnosti silničního provozu. Vydali i několik výukových filmů, například Bourá jen blb? či Auto je zbraň.

Ordo Lumen Templi

Činnost řádu Ordo Lumen Templi byla zahájena neveřejným koncertem Večer s písní Karla Kryla pro český národ. Na ten tematicky navázal Večer sjednocení, kde Daniel Landa poodhalil další činnosti řádu a z jehož výtěžku se postavilo dětské hřiště s tématikou starých českých pověstí na Vyšehradě. Landa ale na přelomu let 2007/2008 řád opustil a s ním řada dalších členů

¨